Jejich babička dostávala e-mailem hoaxy. Založili iniciativu mladých, kteří seniorům posílají pozitivní zprávy
Štěpán a jeho bratr založili babičce e-mailovou schránku. Zpočátku rádi poslouchali její nadšené vyprávění o zprávách, které si zasílá s přáteli. Časem si však všimli, že něco není v pořádku. Seniorce začaly docházet negativní, nenávistné a často i lživé e-maily. „S babičkou jsme si promluvili a doporučili jí, aby si informace z přeposlaných e-mailů ověřovala a tyto nenávistné zprávy dále nešířila,” popisuje Štěpán. „Uvědomil jsem si však, že i tyto zprávy formují její názor na okolní svět a společnost. Rozhodl jsem se s tím něco udělat a začít jí posílat více osobních a jinak zajímavých e-mailů, aby se znovu začala na čtení doručené pošty těšit,” dodává. Nápad zaujal i Štěpánovy kamarády a společně začali používat e-mailovou platformu k opaku – k zasílání pozitivních zpráv. Tak vznikla Holubí pošta, jejíž pošťáci zájemcům pravidelně zasílají vtipné, zajímavé a především nepolitické e-maily. Dnes chodí holubí zprávy stovkám čtenářů.
Přestože nedávné výzkumy ukázaly, že spamové e-maily cílí především na seniory, setkává se s nimi většina z nás. Štěpán a jeho přátelé si uvědomili, že takové zprávy mohou vyvolat strach, nenávist a celkově kazit náladu ve společnosti. Rozhodli se tedy reagovat zprávami pozitivními a informativními. Tak vznikla Holubí pošta, jejíž pošťáci zájemcům denně zasílají vtipné, zajímavé a především nepolitické e-maily. „Chceme zakročit proti blbé náladě ve společnosti a vytvořit kontrast všem toxickým e-mailům, které řetězově kolují po e-mailech zejména starších lidí,” upřesňuje pro HFC holubí pošťák Michal. „Chceme jen ukazovat lidem, že ačkoliv má dnešní svět spoustu problémů, je krásný a můžeme se na něj koukat i pozitivníma očima,” dodává pro Respekt pošťačka Kateřina.
Příroda, věda i cestování
13. srpna slavíme den leváků. Z některých výzkumů vyplývá, že v pravěku byl poměr leváků a praváků přibližně stejný, od středověku se však leváctví začalo potlačovat. V následujících stoletích vědci dokonce hledali na leváctví lék. A jak tomu bylo s leváky v jiných civilizacích? To se dozvíte v článku Leváci, který přinesla zájemcům Holubí pošta. A věděli jste, že se Vincent van Gogh potýkal celý život s depresemi? Více vám o známém nizozemském malíři prozradí článek S láskou Vincent.
„Máme poměrně širokou základnu holubích pošťáků a od toho se odvíjí i široký záběr samotných e-mailů. Mezi častěji objevující se témata patří příroda, tipy na cestování a kulturní události, objevy ze světa vědy a techniky, zajímavosti o ČR a významných Češích i novinky od pošťáků ze zahraničí,” popisuje pro HFC Michal a dodává, že všechny již odeslané e-maily jsou k dispozici na webu Holubí pošty.
Zajímejte se a udělejte si vlastní názor
Tým pošťáků jde v boji proti zprávám, které nazývají toxické, ještě dál. „Často jde o e-maily se lživým, pomlouvačným, manipulativním a negativním obsahem. Někdy cílí na konkrétní politiky, etnické či náboženské skupiny nebo uprchlíky. Jiné jsou zkrátka obecně negativní,” upřesňuje Michal. Pošťáci proto také radí lidem, jak s takovými zprávami bojovat. Pro čtenáře na webu připravili jednoduchý návod, jak toxickou zprávu poznat. Radí například ověřovat si e-mail, ze kterého zpráva přišla, dále její primární zdroj a autora či najít si k informacím další kontext. „Pamatujte, že nic není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Nenechejte si do úst vkládat cizí věty, zajímejte se o věc a udělejte si vlastní názor,” shrnují v návodu.
Holubí pošta
Zaujala vás myšlenka Holubí pošty a chtěli byste zapojit sebe nebo své blízké? K odběru holubích zpráv se stačí přihlásit na webu. Každý den pak můžete začít pozitivní zprávou. Projekt můžete sledovat také na Facebooku nebo Instagramu.
Pošťáci také uvítají zapojení dalších lidí do týmu. „Velmi by nám pomohl někdo, kdo by se zaměřoval na publicitu a marketing, aby se holubí pošta dostávala k více lidem. Na náš neziskový projekt je možné přispět také finančně,” shrnuje Michal.
Zdroje: HateFree, https://www.holubiposta.cz/