Mediální gramotnost – nabídka přednášek do škol!
Naše ICM v letošním školním roce nabízí možnost realizace přednášek OMG (O mediální gramotnosti) na školách. Na výběr jsou přednášky ze tří tematických celků – Sociální sítě, Bezpečnost na internetu aneb Jak být v bezpečí na internetu a Fake news, manipulace a skrytá reklama aneb Co mě na internetu ovlivňuje.
Obsah přednášek je zaměřen na bezpečnost na internetu, sociální sítě a důsledky jejich vlivu, fake news, skrytou reklamu apod. Podrobnější obsah každé přednášky uvádíme níže. Každá z přednášek je určena žákům 2. stupně ZŠ a studentům všech ročníků středních škol a je koncipována tak, aby jim pomohla získávat a prohlubovat kompetence v oblasti mediální gramotnosti. V průběhu přednášek jsou žákům a studentům předávány informace z jednotlivých oblastí mediální gramotnosti a informace jsou upevňovány zhlédnutím videí k této oblasti. Nabízené přednášky jsou v délce 2 vyučovacích hodin, tj. 2 x 45 min (mohou být rozděleny na 2 samostatné přednášky).
Program jednotlivých přednášek:
Sociální sítě
První část je věnována bezpečí na internetu obecně, jak se chovat, abychom co nejvíce chránili svá data i sebe. Následuje část s informacemi o tom, co jsou sociální sítě a jak fungují, že příspěvky navrhuje počítač na základě algoritmů, co je sociální bublina. Dále se zaměříme na vliv sociálních médií na psychiku a chování a na informace o skryté reklamě, která nevědomě ovlivňuje všechny uživatele včetně followerů slavných osobností.
Bezpečnost na internetu aneb Jak být v bezpečí na internetu
Přednáška je zaměřená na bezpečí a hrozby na internetu. Jak si správně nastavit soukromý účet, zabezpečit email apod., aby všechna data byla v bezpečí. Část věnovaná chování při práci na internetu zmiňuje zásady chování a hrozby na internetu (závislost, kyberšikana, kybergrooming atd.), jak a kde hledat pomoc a jaká je trestní odpovědnost za nekalé jednání na internetu.
Fake news, manipulace a skrytá reklama aneb Co mě na internetu ovlivňuje
V online prostoru na uživatele působí i podvědomě spousta internetových nástrojů (zejména reklam) a mnohdy jsou skryté. Jak je poznat a jak je označit? Součástí dnešního internetového prostředí jsou také falešné zprávy, jejichž účelem je manipulace. Přednáška představí fake news a způsoby, jak je poznat a také nové zbraně dezinformací – deep fake videa. Na tuto část navazují informace o kritickém myšlení a jeho aktivním užívání jako způsobu, jak se s manipulací a dezinformacemi na internetu vypořádat. Závěr je věnován celkové komunikaci na internetu, představí hate speech, argumentační fauly a také pojmy trollové a elfové.
Jsme přesvědčeni, že dnešní doba a její technologické možnosti přinášejí mládeži spoustu možností a informací, ale zároveň se zvyšuje potřeba nejen znát online prostředí, ale také se v něm umět bezpečně pohybovat. Tak, aby mládež byla schopna odhalit nežádoucí vlivy v internetovém prostředí a díky znalostem, informacím a prostřednictvím kritického myšlení se každý z nich stal zodpovědným uživatelem. Věříme, že výše nabízené přednášky mohou právě k tomu přispět.
V případě zájmu o realizaci přednášek ve Vaší škole nás můžete kontaktovat. Vaše dotazy zodpovíme:
Informační centrum pro mládež Turnov
Jeronýmova 517
511 01 Turnov
tel.: 481 313 177
e-mail: icm@knihovna.turnov.cz