Mýty kolem maturit a otevírání škol
Ministerstvo školství zaregistrovalo, že se po sociálních sítích šíří několik mýtů, které se týkají škol a zejména pak maturitních zkoušek.
Vyjádření MŠMT k mýtu, že „nic nebrání tomu, aby mohly školy 1. června vydat maturitní vysvědčení na základě předchozích tří vysvědčení maturanta:
Názor, který šíří senátor Hraba, je nesprávný a tato vyjádření považujeme za velmi nezodpovědná, a to zvláště směrem k samotným maturantům. Zákon č. 135/2020 Sb. totiž nikde nehovoří o tom, že pro konání maturitní zkoušky je podmínkou návrat všech žáků středních škol. Zákon pouze uvádí, že maturitní zkoušky se mohou konat 21 dní po té, kdy je umožněna osobní přítomnost žáků. Jelikož je od 11. května umožněna osobní přítomnost žáků posledních ročníků na vzdělávání ve středních školách, odvíjí se od tohoto data lhůta pro konání maturitní zkoušky. Podmínka v zákoně č. 135/2020 Sb. je definována shodně, jak pro běh lhůty pro konání maturitní zkoušky, tak pro konání jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Pokud by tedy nezačala běžet lhůta pro maturity, nebylo by možné konat ani jednotné přijímací zkoušky. Ministerstvo školství nadto sdělilo, že termíny konání maturitních zkoušek vyhlásí v tomto týdnu. Je tedy zřejmé, že jsou ze strany ministerstva činěny všechny zákonné kroky nutné pro konání maturitní zkoušky a o zákonnosti postupu tedy nemůže být sporu.
Vyjádření MŠMT k mýtu „Docházkou do školy se páchá trestný čin“:
Postupné uvolňování přítomnosti ve školách bude zabezpečeno rozhodnutím vlády podle krizového zákona a případně po skončení nouzového stavu mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví. Před každou vlnou uvolnění opatření dojde k přijetí rozhodnutí, kterým se vymezí, jací žáci mohou do škol docházet a v jakém režimu. Viz harmonogram na webu MŠMT ZDE.
Vyjádření MŠMT k mýtu „Maturity se mohou konat 21 dní po umožnění osobní přítomnosti VŠECH žáků ve školách“:
Speciální zákon k letošním maturitním zkouškám obecně stanoví, že se konají nejdříve 21 dní po obnovení osobní přítomnosti žáků ve středních školách. Cílem tohoto období je zejména intenzivní příprava na zkoušky. Zákonnou podmínkou není přítomnost všech žáků ve středních školách. V tomto případě je důležité naplnit záměr, aby se žáci v posledních ročnících mohli připravovat na zkoušky ve školách.
Zdroj: msmt.cz