Vnitřní pravidla fungování ICM Turnov
- Dodržujeme provozní řád a vnitřní pravidla pobytu v ICM. Při jejich porušení je klient vykázán z budovy Městské knihovny Antonína Marka. Odmítá-li se podrobit této sankci, je k případu volána Policie ČR.
- Není-li pracovník ICM schopen odpovědět na klientův dotaz okamžitě, učiní tak do tří pracovních dnů telefonicky nebo písemně e-mailem. Dotaz může být posunut k dalším pracovníkům ICM nebo k vedení Městské knihovny Antonína Marka.
- Není-li pracovník ICM schopen odpovědět na klientův dotaz přesně, odkáže klienta na příslušnou instituci řešící jeho dotaz.
- Není-li pracovník ICM kompetentní k odpovědi v případě, že klient řeší závažný problém, odkáže ho k odborníkovi na danou problematiku.
- Sporné situace a stížnosti řeší pracovníci ICM nebo vedení Městské knihovny Antonína Marka.
- V případě zjištění trestných činů pracovník ICM postupuje podle Zákona
č. 40/2009 Sb. trestního zákoníku a dodržuje svou oznamovací povinnost.
Vnitřní pravidla pobytu v ICM
- Nemluvíme sprostě a nenadáváme si. (Jedna nadávka = 3x oběhnout knihovnu, druhá nadávka = jít domů…)
- Nesaháme na cizí věci.
- Udržujeme pořádek: bundy na věšák, tašky pod věšák, boty do řady ke dveřím, odpadky do košů!
- Správně třídíme odpad.
- Než vejdeme do sálku, očistíme si boty. Na pódium v botách nechodíme.
- Než odejdeme, všechno si po sobě uklidíme a zkontrolujeme, že jsme tu nic nezapomněli.
- Neječíme, nepereme se a neběháme v sálku ani na chodbě.
- Nefackujeme se, nemlátíme se, neubližujeme si, nekopeme se, …
- Nemlátíme a neházíme s pytli a polštáři.
- Neprovokujeme se.
- Neboucháme žádnými dveřmi.
- Nezavíráme dveře do kanceláře, zavíráme hlavní dveře.
- Zamykáme WC.
- Neopíráme se o stoly, s nábytkem zacházíme jemně.
- Nesaháme na promítací roletu.
- Nabíječku nenecháváme v zásuvce a vracíme ji do kanceláře.
- Nikoho nefotíme ani nenatáčíme bez jeho svolení.
- Neválíme se po sobě, i když se bezmezně milujeme.
V dubnu 2018 byla přijatá nová Evropská charta informací pro mládež, která nahrazuje starou verzi z roku 2004 a její rozšíření o zásady pro online informace pro mládež z roku 2009.
EVROPSKÁ CHARTA INFORMACÍ PRO MLÁDEŽ
Přijatá v Cascais (Portugalsko) 27. dubna 2018
dvacátým devátým Generálním shromážděním European Youth Information and Counselling Agency (ERYICA).
Preambule
Žijeme ve složitých digitalizovaných společnostech a v propojeném světě, který nabízí mnoho výzev a příležitostí. Přístup k informacím, schopnost je analyzovat a využívat, je pro mladé lidi v Evropě i mimo ni stále důležitější. Práce s informacemi pro mládež jim může pomoci dosáhnout jejich cíle a podpořit jejich aktivní zapojení do společnosti. Informace by měly být poskytovány způsobem, který mladým lidem rozšiřuje možnosti výběru, podporuje jejich samostatnost a rozvíjí jejich schopnosti.
Dodržování zásad demokracie, lidských práv a základních svobod znamená právo všech mladých lidí na přístup ke komplexním, objektivním, srozumitelným
a spolehlivým informacím z různých oblastí jejich života. Právo na informace bylo uznáno ve Všeobecné deklaraci lidských práv, v Úmluvě o právech dítěte, v Evropské úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod a v Doporučení č. (90) 7 Rady Evropy, týkajících se informací o poradenství pro mladé lidi v Evropě. Toto právo je také základem pro činnosti související s informacemi pro mládež, jež vykonává Evropská unie.
Úvod
Práce s informacemi pro mládež pokrývá všechny oblasti, které zajímají mladé lidi. Může zahrnovat celou škálu činností (informování, poradenství, podporu, koučování, školení, vytváření sítí a odkazování na specializované služby), jejichž cílem je mladé lidi zapojit a podpořit. Tyto činnosti mohou být prováděny Informačními centry pro mládež, prostřednictvím informačních služeb pro mládež v jiných institucích nebo za použití elektronických a dalších médií. Principy této charty jsou určeny pro všechny formy práce s informacemi pro mládež. Jsou základem pro minimální standardy a měřítka kvality, které by měly být zavedeny v každé zemi jako základní prvky komplexního, finančně zajištěného, jednotného a koordinovaného přístupu k práci s informacemi pro mládež, jenž je součástí politiky práce s mládeží.
a znalosti.
a nástrojů pro oslovování mladých lidí.
Provozní řád ICM Turnov
- Informační centrum pro mládež je zařízení pro děti, mládež i širší veřejnost. Služby jsou poskytovány bez rozdílu pro všechny bez ohledu na jejich postavení, původ, pohlaví, náboženství nebo sociální zařazení.
- ICM je přístupné v rámci otvírací doby bez nutnosti domlouvat si schůzku.
- Ve výjimečných případech, kdy nebudou provozní důvody dovolovat dodržení otevíracích veřejných hodin, a bude nutno ICM uzavřít, budou o tom klienti a další potenciální uživatelé služeb ICM informováni s dostatečným předstihem formou informace na dveřích ICM a prostřednictvím zveřejnění této informace na webových stránkách.
- Informační služby jsou bezplatné – doplňkové služby (kopírování, faxování, Internet, tisk, scanování, prodej informačních tisků …) jsou poskytovány za ceny dle platného ceníku ICM.
- Každý uživatel je respektován jako jednotlivec a odpověď na každou otázku je osobní.
- Informace jsou klientům ICM poskytovány anonymně.
- Poskytnuté informace jsou nezávislé na jakémkoliv náboženském, politickém, ideologickém a komerčním vlivu.
- Každý návštěvník ICM si může zvolit způsob poskytnutí informace (osobně, elektronicky, telefonicky …).
- Veškeré informační materiály (šanony, knihy apod.) se nesmí odnášet mimo prostory ICM a přilehlého sálku. Výjimkou jsou materiály, které jsou na určeném místě volně k odběru.
- Šanony, multimédia a deskové hry může zapůjčit pouze pověřený pracovník ICM.
- Chce-li návštěvník kopírovat, tisknout či se připojit na Internet, oznámí tuto skutečnost pracovníkovi konajícímu v ICM službu. Dále se řídí jeho pokyny.
- V prostorách ICM a jeho okolí udržují návštěvníci pořádek a neničí zařízení. Chovají se slušně a ukázněně, nešikanují ostatní a neruší hlukem ostatní návštěvníky a pracovníky ICM.
- Pracovník pověřený službou se v provozní době nevzdaluje z ICM, dbá na dodržování zásad bezpečnosti, zachází odpovědně se svěřeným materiálem a vybavením, vede k tomu i návštěvníky ICM – děti, mládež i dospělé.
- Po skončení provozní doby opouští služba ICM jako poslední a místnost pečlivě uzamkne. Služba odpovídá za pořádek v opuštěné místnosti.
- V prostorách ICM se nekouří.
- Do prostor ICM a jeho okolí je zákaz nošení, distribuce a zneužívání návykových látek.
- Při použití Internetu je zakázáno vše, co je v rozporu se zákony České republiky, jako například šíření pornografie, nacistických a komunistických hesel, stahování a prohlížení dokumentů podporujících rasovou či třídní nesnášenlivost, ohrožování mravní výchovy dětí a mládeže, porušování autorských práv a podobně …
- Návštěvníci ICM mohou používat pouze předinstalovaný software, není dovoleno spouštět na PC jakékoliv programy stažené z Internetu, či donesené na vlastním datovém nosiči.
- Za obsah programů a souborů stažených z Internetu nenese provozovatel ICM žádnou zodpovědnost.
- Pokud návštěvník ICM zanechá na PC stažená data, tato mohou být obsluhou z PC odstraněna.
- Jakkoliv zasahovat do konfigurace a nastavení PC a operačního systému je přísně zakázáno.
- Uživatel si může informace z internetu nebo vytvořené na PC odnést na vlastním datovém nosiči, nebo v rámci poskytovaných služeb nechat vytisknout.
- Každý návštěvník je povinen před odchodem z ICM uvést své pracovní místo do původního stavu (zasunout židli, uklidit šanon či brožuru …).
- Návštěvníci jsou povinni dbát pokynů pracovníka ICM.
- Za odložené věci neručíme. Hodnotné věci lze uschovat u pracovníka ICM.
- V případě hrubého porušení vnitřního řádu ICM může být návštěvník vykázán z prostor ICM.