Kdy má diskuse ještě smysl? Aneb jak se v diskusích nenechat faulovat
Všichni jste se s tím někdy setkali: Snažíte se v diskusi argumentovat, přinášet fakta, předložit svůj názor a druhá strana odvádí téma jinam, místo protiargumentů útočí na vaši osobu, hraje na emoce. V komunikaci tváří v tvář existují určité hranice, které není snadné překročit – musíte se druhému dívat do očí, ustát si svůj názor. Tyto hranice se ale v diskusích v online prostředí rychle stírají, protože je zde všechno usnadněno anonymitou nebo prostě jen absencí osobního kontaktu.
Na internetu převažují projevy, jejichž cílem není nic jiného než na sebe upozorňovat, utlouct druhého argumenty za každou cenu, rozptýlit pozornost a šířit nenávist nebo nesnášenlivost. A právě v takových diskusích dochází k tzv. argumentačním faulům. Ty se těmto diskutujícím hodí ve chvíli, kdy chybí podložené argumenty. Nejde už vlastně ani o diskusi jako spíše o honění vlastního ega.
Jak ale rozlišit diskusi, která má cenu, protože může dané téma posunout dál, od diskuse, ve které je tento posun nemožný? Úplným základem je umět argumentační fauly rozpoznat. Pokud se s nimi v konkrétní diskusi setkáte, je to signál, že další diskuse bude ztrátou času. Je pak na vás, zdali a jak chcete pokračovat.
Seznamte se s jednotlivými argumentačními fauly na stránkách Hate Free Culture zde!