HOAX: Video českého turisty z Kréty zachycující inscenované topení uprchlíků pro média
Na konci července se na sociálních sítích i webech začal šířit záznam, který měl natočit český turista na dovolené na Krétě. Video zachycuje štáb, který dokumentuje osoby ve vodě. Autor videa uvádí, že se jedná o natáčení falešné záchrany uprchlíků. „Chudáci uprchlíci. A tady takhle přesně funguje to, co nám pouštějí do televize. Režisérka točí, jak migranti se topí v moři,” říká v záznamu autor. Toto vysvětlení situace přebraly i některé sdílející stránky a weby. „Český turista na Krétě přinesl záběry, jak filmový štáb neziskovky natáčí zinscenované video s arabskými utonulými uprchlíky, které vyplavilo Středozemní moře. Režisérka diriguje herce zpoza kamery, zoufalé arabské ženy jako loví z moře těla svých utopených mužů a synů! Takto vypadá výroba ,středomořské reality’ pro západní mainstreamová média!” uvádí ještě konkrétnější informace Aeronet.cz.
O incidentu informovaly také servery AC24 a Pravdive.eu. Záznam vyvolal na sociálních sítích vlnu nenávistných projevů.
Jelikož se video českého turisty začalo šířit i do dalších evropských států, začali také mnozí pátrat po tom, co se na pláži ve města Ierapetra na Krétě skutečně odehrálo. To se podařilo týmu z německého serveru Correctiv.org. Ti pomocí kontaktování místních restaurací zjistili, že se ve skutečnosti jedná o natáčení dokumentárního filmu Země trpící panny Marie (Land of the Painful Virgin Mary) na festival dokumentárních filmů ve městě Ierapetra.
Na stránkách filmu pak nalezli fotografie režisérky a producentky Eleny Vlassiaové a kameramana George Mpalothiarise, které lze dle nich identifikovat právě ve videu natočeném českým turistou. Natáčení následně potvrdili Mpalothiaris, Vlassiaová i kameraman Giannis Kassis. „Toto je náš filmový tým natáčející dokument o uprchlících z počátku dvacátého století, kteří přišli na Krétu z Anatolie,“ uvedl Kassis pro Correctiv.org. „Režisérka Elena Vlassiaová zdůraznila, že natočená scéna nemá žádný vztah k dnešním migrantům, ale zabývá se situací řeckých uprchlíků z Malé Asie v roce 1922,” uvádí server dále. V traileru k filmu i na fotografiích lze vidět ženy se šátky a dlouhými sukněmi a muže v tradičním oblečení. Na záznamu českého turisty jsou poté tito herci zaměněni za muslimské uprchlíky.
Záběry štábu, který natáčí uprchlíky v moři, pocházejí z výroby filmu. Situace se současnými uprchlíky nemá nic společného. Jedná se tedy o manipulaci.
Celý článek (s vyjádřením režisérky dokumentu) k přečtení zde.
Zdroj:HateFree