Antikoncepce
Antikoncepce (kontracepce) je souhrnný název pro metody, které způsobují dočasnou a vratnou ztrátu schopnosti oplodnění a tak brání vzniku neplánovaného těhotenství.
Ve výčtu antikoncepčních metod se na prvním místě zpravidla cituje periodická abstinence, ač se z definice zákazu pohlavního styku v plodných obdobích menstruačního cyklu o antikoncepci vlastně nejedná. Kromě toho se jedná o nepříliš spolehlivou metodu zejména vzhledem k ovulačním nepravidelnostem. Ačkoliv se o tom gynekologové již několik desetiletí vášnivě dohadují, může totiž existovat i tak zvaná vyprovokovaná ovulace mimo jakékoliv vypočítané termíny. Vzhledem k tomu, že periodická sexuální abstinence je jedinou metodou k regulaci početí, kterou povoluje římsko-katolická církev, je zapotřebí seznámit veřejnost s metodami a výpočty plodných a neplodných dnů, ale také upozornit na občasnou možnost selhání. V gynekologické literatuře jsou totiž popisovány případy, kdy žena otěhotněla při pohlavním styku i v průběhu menstruace. Je to sice velice málo pravděpodobné, ale zcela vyloučit se to nedá.
Další metodou, na kterou se v sexuální výchově nesmí zapomínat je klasický mužský kondom. Jednak se jedná prakticky o jedinou antikoncepční metodu mužskou, v neposlední řadě pak význam prezervativu stoupá jeho dvojí funkcí – že totiž kromě antikoncepce dokáže také do značné míry působit jako prevence sexuálně přenosných nemocí. Vztah člověka ke kondomu se ovšem v poslední době prudce mění. Není tak vzdálená doba, kdy byly kondomy vnímány jenom jako prostředek společenské legrace, různých vtipů, nezřídka pak byly chápány jako známka jakési potupy nebo v nejlepším případě nezkušenosti. Objevení smrtelného rizika AIDS a hrozivý vzestup dalších sexuálně přenosných infekcí najednou zajistily kondomům novou slávu a respekt. Fámy o prostupnosti kondomů pro virus HIV je ovšem nutno odsoudit do oblasti fabulací.
Pokud zůstaneme u metod bariérových, je zapotřebí se zmínit také o neprávem u nás opomíjené ženské diafragmě. Je to vlastně kulatý gumový klobouček, do jehož lemu na okraji je zatavena pružná kovová spirála, která je dokonale pružná, můžeme ji snadno stlačit a po uvolnění tlaku zaujímá původní kruhovitý tvar. Poševní diafragmy se zhotovují v různých velikostech od 55 mm do 100 mm v průměru. Vhodnou velikost vybere lékař na základě gynekologického vyšetření, jiný pesar je vhodný pro mladou dívku, která ještě nikdy nebyla těhotná a jiný zase pro ženu v nejlepších letech, která má za sebou třeba několik porodů.
Mezi ženské bariérové metody patří také zejména v zahraničí oblíbený ženský kondom. Nejvíce známý ženský kondom je prodáván pod značkou „Femidom“, „Reality“, nebo „Femi“. Je tvořen polyuretanovým válcem, který se zavádí do pochvy před souloží. Současně s ženskými bariérovými prostředky se doporučuje také použití spermicidní látky. Tak se říká prostředkům hubícím mužské zárodečné buňky. Znehybňují spermie už v nepatrných stopových dávkách; u nás se používají v podobě globulí nebo krému Pharmatex, jinde pak také v podobě želé nebo jako poševní pěna.
Nejvíce používaným antikoncepčním prostředkem na světě je hormonální antikoncepční tableta, zvaná populárně „pilulka“, kterou na světě užívá dnes již více než 100 miliónů žen. Moderní typy pilulek mají účinek více než 99%, takže při pravidelném užívání jedenkrát za 24 hodin je selhání naprostou kuriozitou. Nesmíme si také zatajovat skutečnost, že žena uchráněná před těhotenstvím je prakticky uchráněna také před všemi zdravotními riziky, které toto těhotenství může přinášet. V prosté kalkulaci zdravotních výhod a nevýhod pak u moderních preparátů výhody jednoznačně převažují. Se zábranou normálního těhotenství jde pochopitelně ruku v ruce také ochrana před těhotenstvím mimoděložním. Ze 100.000 uživatelek hormonální antikoncepce bylo zaznamenáno mimoděložní těhotenství u jedné jediné a to ještě není jisté, zda si právě tato žena svou každodenní pilulku zrovna nezapomněla vzít.
V současné době směřuje celosvětový trend ke snižování účinné hormonální dávky při zachování účinnosti. Vynořily se také četné zprávy o tak zvaném „potratovém účinku“ hormonální antikoncepce, což je možno považovat za zcela jednoznačnou desinformaci. Účinkem dvousložkové steroidní antikoncepce je totiž blokáda ovulace, z vaječníku se neuvolňuje vajíčko, takže o žádném potratu není možno uvažovat.
Mezi hormonální metody je nutno zahrnout také tak zvanou postkoitální antikoncepci, nejpřiléhavějším českým termínem je „záchranná antikoncepce“. Nebezpečí nechtěného těhotenství lze ještě odvrátit hormonální dávkou podanou po nechráněném pohlavním styku nejlépe maximálně do 12 hodin. Nejznámějším preparátem u nás je Postinor. Bylo by jistě účinné snažit se o jeho volný prodej bez lékařského předpisu. Indikace k užití záchranné antikoncepce totiž může nastat nejen z nějaké lehkomyslnosti či nedbalosti. Náhlá potřeba užití vznikne třeba při prasklém kondomu nebo při znásilnění.
Každodenní polykání pilulek může některým zapomnětlivým a roztržitým ženám působit určité potíže. Není proto divu, že se stále častěji setkáváme s antikoncepčními metodami, při kterých se hormony do těla vpravují jinak než ústy. Především je nutno jmenovat injekční antikoncepci. U nás je k dispozici preparát Depo-Provera aplikovaný 4x ročně.Tento prostředek je používán ve více než 80 zemích světa asi sedmi milióny žen. U nás bohužel tyto injekce zatím příliš nezdomácněly, i když se jedná o vysoce spolehlivou metodu – ze čtyř set žen po aplikaci otěhotní v průběhu jednoho roku sotva jediná.
Mezi dlouhodobě účinkující antikoncepční hormonální metody je nutno počítat podkožní tyčinky, dříve se jich zavádělo šest, v poslední době se na náš trh zavádí preparát Implanon, což je tyčinka pouze jedna. Jedná se o tak zvaný čistě gestagenní preparát, neobsahuje hormon estrogen, takže jeho indikační oblast je ještě širší než u klasické dvousložkové hormonální antikoncepce. I tato má však svou novou dlouhou dobu působící formu – jsou to antikoncepční náplasti Evra, u nichž se účinná hormonální látka vstřebává kůží.
Když už jsme vyjmenovali hormony polykané, pod kůží nebo injekční, zbývá ještě jedno místo, odkud se účinný hormon velice snadno vstřebává do krve. Tím místem je děložní dutina, proto se stejným hormonem jako podkožní tyčinky plní i nitroděložní tělísko zvané Mirena. Právě tyto tři posledně jmenované metody dlouhodobě působící hormonální antikoncepce, podkožní tyčinka, náplasti a hormonálně aktivní nitroděložní tělísko jsou právem nazývány antikoncepcí pro třetí tisíciletí.
Toto hormonálně aktivní tělísko zatlačilo trochu do pozadí „obyčejná“ nitroděložní tělíska, která jsou buď zcela chemicky inertní, nebo s přídavkem mědi. Zdaleka to neznamená, že by tato tělíska byla již nějak zastaralou antikoncepční metodou, naopak stále bezpečně slouží statisícům žen na celém světě.
Součástí antikoncepční výchovy by mělo být také poučení o antikoncepci bezprostředně po porodu. Jako první a nejlepší antikoncepční prostředek po porodu doporučuje zvlhčený neboli lubrikovaný prezervativ. Splňuje totiž také požadavek mikrobní ochrany ženských pohlavních orgánů. Zejména po porodu zde totiž existuje zvýšená možnost infekce, která v tomto období představuje vážné nebezpečí. Další velice výhodnou antikoncepční metodou pro kojící ženu je nitroděložní antikoncepční tělísko, nebo podkožní tyčinka. Prostředky obsahující estrogeny jsou pro kojící ženu méně vhodné, ačkoliv ani ty nejsou nijak striktně zakázány.
Posledním prostředkem je tak zvaná chirurgická antikoncepce – sterilizace, která spočívá v přerušení cest pro pohlavní buňky, u ženy to jsou vejcovody, u muže chámovody. Na rozdíl od ostatních antikoncepčních metod považujeme sterilizaci za metodu nevratnou, i když i zde v některých případech nejsou opatření vedoucí k návratu plodnosti zcela bez šance. Příčinou toto, že sterilizace u nás zatím nezdomácněla je především zastaralá legislativa. Dosud platná vyhláška z roku 1972 neumožňuje totiž dobrovolnou sterilizaci na žádost u zdravých osob. Další příčinou je nedostatečná výchova a informovanost veřejnosti. Mnozí lidé totiž dosud zaměňují sterilizaci za kastraci.
Výčet všech dostupných spolehlivých antikoncepčních metod umožňuje prakticky všem lidem vybrat si tu pro sebe nejvhodnější. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace není tento výběr možno přirovnat k nějaké konfekci, ale k zakázkovému módnímu salónu, kde každému uživateli je doporučena antikoncepce „na míru“. Jen tak bude naplněn ušlechtilý cíl plánovaného rodičovství a sexuálního zdraví, který je možno shrnout do hesla „od potratu k antikoncepci“. Není to jen směr z hlediska zdravotního, ale obecně civilizačního a kulturního.
Na těchto zajímavých stránkách najdete další, podrobnější informace o tom, proč je antikoncepce důležitá, jak se správně chránit a která metoda je dobrá v jaké situaci.
● http://www.antikoncepce.cz/ – server o antikoncepci, ale i pohlavních nemocech. Jako bonus si můžete zahrát „antikoncepční“ hry, nebo stáhnout loga na mobil.
●http://www.hormonalni-antikoncepce.cz – stránky věnované speciálně hormonální antikoncepci, ale také sexu
● http://www.planovanirodiny.cz – Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu. Informují nejen o antikoncepci, ale i o pohlavně přenosných chorobách, homosexualitě a plánování rodiny.
● Pomáháme lidem uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď www.loono.cz
● http://gyn.cz/tree.php?up=199 – gynekologický server
Zdroje: