Rodiče a alkohol
„…chtěla bych mít zase ráda tátu, ale fakt to nejde. Když jsem byla malá, tak byl fajn, pak ale začal podnikat, moc mu to nešlo a začal pít. Teď ho najdu ožralého i třikrát týdně. Když mám jít ze školy, vymýšlím, jak se zdržet, abych nebyla doma první a nenašla ho zase já. Nejradši bych ho zmlátila, když ho vidím válet se na gauči, je nechutný. Fakt si ho už nemůžu vážit… „
Jak poznám, že je pití alkoholu problém?
Jak mohu pomoci?
Pokud rodič pije alkohol v rozumné míře, nemusí to znamenat nic špatného. Alkohol ve velkém množství ale způsobuje závislost a přináší problémy. Pokud někdo z Tvé rodiny často pije alkohol, může to pro Tebe mít nepříjemné důsledky.
Člověk se stává závislým, pokud hodně pije alkohol a má problém s tím sám přestat. Člověku, který je závislý na alkoholu, se říká alkoholik. Alkoholik může ztrácet sebekontrolu, když je pod vlivem alkoholu, chovat se bez zábran, nevhodně a být i agresivní. Alkoholismus je nemoc. Proto lidé, kteří jsou závislí, potřebují pomoci, aby se mohli léčit.
Rodiče mají povinnost se o Tebe dobře starat tak, aby ses cítil v bezpečí. Pokud se jeden z rodičů stal závislý na alkoholu, nemůže tuto svou povinnost dobře plnit.
Není však na Tobě, abys vše sám/a vyřešil/a. Závislost je onemocnění, které by měl řešit lékař, odborník na závislosti. Někdy ale závislý člověk odmítá pomoc a říká, že má vše sám pod kontrolou, i když to tak není. Potom je situace o to těžší.
Existují i jiné závislosti než jen alkoholismus. Například závislost na drogách nebo na výherních automatech. Všechny závislosti jsou škodlivé.
Co s tím?
Za to, že někdo z rodiny pije alkohol, se nemusíš stydět. Ty za to nemůžeš – není to Tvá vina. Určitě není lehké sebrat odvahu svěřit se někomu s tím, co se doma děje. Pokud je někdo z Tvých blízkých alkoholik, neboj se o tom promluvit s někým dospělým, komu důvěřuješ. Může to být hodná paní učitelka nebo učitel, školní psycholog, sportovní trenér, babička, nebo třeba maminka kamarádky.
Nebo můžeš zajít na městský či obecní úřad na oddělení sociálně-právní ochrany dětí, kde pracují sociální pracovnice či pracovníci. Jejich úkolem je pomáhat dětem, kterým se z nějakého důvodu doma nedaří dobře. Měli by hájit Tvé zájmy. Mohou vaší rodině doporučit i návštěvu různých odborníků, kteří by vám mohli pomoci situaci doma urovnat.
Pokud o tom potřebuješ vědět víc nebo chceš kontakty na odborníky, můžeš zavolat zdarma na Linku bezpečí, nebo napsat na chat či poslat e-mail, na Lince bezpečí Tě vyslechnou, kdykoliv to budeš potřebovat.
Zdroj: Linka bezpečí