Co dělat, když se rodiče pořád hádají

„Naši se poslední dobou pořád jen hádají. Zkoušela jsem jim říct, ať toho nechají, ale jen se to zhoršilo a seřvali mě i bráchu. Zavřeme se vždycky s bráchou v pokoji, ale ty hádky jsou stejně slyšet. Myslíme si, že táta někoho má, že se s ním chce máma rozvést, ale nic nám zatím neřekli. Když se na to mámy zeptám, jen se rozbrečí, nebo mi řekne, ať se starám o svoje věci…“
Rodiče se pořád hádají, znamená to, že se rozvedou?
Rodiče se rozvádějí, určitě je to moje vina.
Rodiče chtějí, abych se rozhodl, se kterým z nich chci po rozvodu bydlet.
Jak to, že se rodiče už nemají rádi?
Někdy se stává, že se lidé v něčem nedohodnou, a pak se hádají. Ne všechny hádky mezi rodiči končí jejich rozchodem. Pokud tomu, co se děje doma, nerozumíš, zkus se na to rodičů v nějaké klidné chvíli zeptat.
Někteří rodiče si po nějaké době přestanou rozumět, a pak se rozcházejí nebo rozvádějí. Rozvod znamená, že už rodiče nebudou dál manželé, stále ale zůstanou Tvou mámou a Tvým tátou. Rozvod je pro rodinu velká změna a někdy se stává, že nějakou dobu trvá, než si na ni všichni zvyknou.
Je jedno, v jakém věku Tě rozvod rodičů zastihl, nikdy to není snadné. Po rozvodu obvykle rodina již nežije společně. Děti bydlí většinou s jedním z rodičů, a s druhým se proto vídají méně často. Během rozvodu Tě mohou potkat různé věci – hádky rodičů nebo naopak dusné ticho a někdy i jejich snaha se navzájem pošpinit, účast při soudním řízení, návštěva sociální pracovnice, rozhodování, ke komu z rodičů jít, změna bydliště i školy… Možná řešíš i něco jiného a rodiče na Tebe pro samé starosti nemají čas.
Co s tím?
Můžeš popřemýšlet, kdo by Ti v náročných chvílích mohl být oporou. Může to být některý z rodičů, který Ti vysvětlí, co se děje. Může to být někdo z příbuzných, někdo z kamarádů, učitelů, nebo i nějaký odborník – třeba psycholog.
Pokud si chceš o čemkoliv popovídat, neváhej a ozvi se na Linku bezpečí. Vždy je lepší se o starosti podělit, než na to být sám/sama.
Zdroj: Linka bezpečí