Co dělat, když tě spolužáci šikanují
„…každý ráno mě bolí břicho, vymýšlím, jak se vyhnout škole…všichni se mi tam posmívaj, nikdo se se mnou nebaví. Ničí mi věci, věčně mi něco schovávaj a strkají do mě, už jsem měl jednou i naraženou ruku, jak mě shodili na lavici…učitelka jim domlouvala, ale nepomohlo to, doma mi říkají, že nemám být srab a postavit se jim…už to nezvládám, nevím, jak to vydržet, jak se ubránit…“
Šikana může být různé opakované ubližování od někoho, komu se sám nemůžeš bránit. Může probíhat ve škole, ale i venku mimo školu, v rámci kroužku, na táboře, přes internet…
Z naší zkušenosti víme, že se často jedná o:
- pomlouvání a intrikování,
- navádění ostatních, aby se s Tebou nebavili, posmívání,
- strkání, šťouchání,
- bití, kopání, dokonce i škrcení,
- házení věcmi, schovávání a ničení Tvých věcí,
- nucení do něčeho, co se Ti nelíbí, bolí Tě, nebo co Tě ponižuje.
Šikanu může zažít kdokoliv v jakémkoliv věku. Šikanování se často časem zhoršuje a začne být krutější. Nikdo ale nemá právo druhým ubližovat, a to žádným způsobem.
Co s tím?
Pokud se k Tobě někdo v okolí chová nepřátelsky, ubližuje Ti, a Ty nevíš, jak dál, nebo víš o někom, komu se to děje, překonej strach a vyhledej dospělého, kterému důvěřuješ! Pokud to někomu neřekneš, nemusí nikdo poznat, že potřebuješ pomoc, a zůstaneš na to sám/sama.
Říct to můžeš rodičům, hodnému učiteli ze školy, školnímu psychologovi, výchovnému poradci nebo třeba metodikovi prevence. Důležité je, aby Tě vyslechl a snažil se Ti pomoct.
Pokud se šikana děje ve škole, je povinností školy ji řešit.
Ve vážných situacích můžeš volat i Policii na čísle 158.
Proč právě já?
Není to Tvá vina, že jsi zažil/a šikanu. Stát se to může opravdu každému. Chyba není v Tobě, ale v tom, že se ostatní chovají bezohledně a surově. Máš právo se bránit a o šikaně říct dospělým. Není to žalování, je to prosba o pomoc, na kterou máš právo.
I na Lince bezpečí Ti budeme naslouchat a nemusíš se bát, že bychom nevěřili tomu, co se Ti děje. Víme, že takové věci se stávají a že nejsi sám/sama. Poradíme Ti, jak postupovat dál. Možná váháš a čekáš, že se to třeba samo zlepší, ale čím dřív šikanu dospělí zastaví, tím to bude pro Tebe lepší. Šikanování se totiž může rychle zhoršit. Proto není na co čekat!
Možná nejsi obětí šikany, ale tím, kdo ublížil nebo šikaně přihlížel. I pro Tebe tu je Linka bezpečí. Můžeš si s námi promluvit o tom, co se stalo a jak to napravit.
Zavolat můžeš na Linku bezpečí. Telefonní číslo je 116 111.
Přes počítač funguje internetová stránka Nenech to být na adrese www.nntb.cz.
To, že Ti někdo ubližuje, není v pořádku! Pamatuj, že dokud se nesvěříš, nemá nikdo možnost ubližování zastavit.
Zdroje: Linka bezpečí, NICM