Phubbing: Když se chceme cítit důležití
Vadí vám, že když jste se svými přáteli, dívají se na svůj telefon? Pro tento stav platí termín Phubbing – phone a snubbing = telefon a přehlížení. Člověk, který kontroluje mobil, zatímco je ve společnosti druhých, které přehlíží a upřednostňuje před nimi svůj telefon.
Představte si, jaké by to bylo, kdyby upozornění, která na mobilu dostáváme pokaždé, když obdržíme zprávu, přicházela ve formě skutečných dopisů doručovaných přímo na stůl, u něhož s ostatními sedíme. Vzhledem k tomu, že během jedné hodiny bychom mohli dostat poměrně dost e-mailů, neznamenalo by to, že před námi bude na talíři stát celá hromada dopisů? Obvyklou reakcí by bylo je sesbírat a odložit stranou s tím, že si je přečteme později, a ne začít jeden po druhém otevírat a číst přede všemi u stolu. To by totiž bylo považováno v nejlepším případě za známku špatného vychování a v nejhorším za extrémně neslušné.
Jak se cítíte, když s někým mluvíte a on před vámi začne komunikovat s někým jiným přes mobilní telefon?
V lidech je hluboce zakořeněna psychologiká potřeba důležitosti. Potřebujeme, aby na nás záleželo! Být ve spojení se světem či zveřejňovat přede všemi své názory (Facebook, Twitter) je pro nás způsobem získávání důležitosti, hlasu, kterému někdo naslouchá. Když se scházíme s lidmi, povídáme si a jsme opravdu ve spojení někým, kdo ale vzápětí tráví většinu času na telefonu, v rámci ochranných mechanismů hledáme způsob, jak ukojit svou potřebu důležitosti, a tehdy obvykle také saháme po telefonu. Ten představuje první bezpečný přístav ve chvílích, kdy potřebujeme znovu nastolit rovnováhu a chceme pocítit svou důležitost nebo navázat spojení alespoň digitálně, když jsou spojení ve skutečném světě přerušená. Může to přerůst v neustále se opakující cyklus. Pokud ten druhý na chvíli vzhlédne od obrazovky a vidí, že vy se o spojení s ním nepokoušíte, vrátí se k digitálnímu zařízení, aby ukojil vlastní potřebu důležitosti. A tak tento ničivý nekomunikační cyklus pokračuje.
Kdy jste si jen tak někde sedli a nic nedělali?
Podívejte se na video I forgot my phone, které přesně zachycuje způsoby, jakými závislost na dvoupalcovém displeji negativně dopadá na všechny aspekty každodenního života.